مکان فعلی :

           

اخبار برگزیده :
۱۴۰۰/۰۱/۱۴

معرفی شهرستان رابر


مقدمه:
            استان کرمان با داشتن روستاها و بخش هایی که در تقدیم شهیدان ، رتبه اول را در کشور احراز کرده اند مثل رابر و روستای گنجان ، یک استان ممتاز است.
مقام معظم رهبری (مدظله)

شهرستان رابر، سرچشمه تمدن 7هزار ساله قبل از میلاد ،هلیل رود می باشد که دارای فرهنگ غنی و آثار بسیاری از این تمدن است ،این شهرستان در دامنه سلسله جبال کوه های زاگرس،کوه شاه،کوه هزار ،کوه دندانه ، کوه بهر آسمان و بربام استان کرمان قرار گرفته است به همین علت دارای آب  وهوای مطلوب کوهستانی ،جاذبه ها و مواهب طبیعی ،رودخانه های دائمی ،جنگل های انبوه بادام،بنه ،اورس(بزرگترین ذخیره گاه اورس خاورمیانه)،آبشارها ،باغ های گردوی چند هزار ساله ،صنوبر ها می باشد.
سکونت در ارتفاع 3600متری تخت سرتشتک نقطه خاص و زیبایی بوجوده آورده است.
شهرستان رابر زادگاه سپهبد شهید سردار سلیمانی می باشد ومحل ییلاق 8ایل بزرگ استان (، ایل سلیمانی ، ایل قتلو، ایل امیری، ایل شمس الدینی ، ایل آینه ای و ایل لورک ،ایل مهنی ،ایل سبزبلوچ )می باشد به همین علت در تولید محصولات لبنی ،دامی،کشاورزی ،عسل از نظر کمی و کیفی رتبه اول استان را دارا است،به همین دلیل مقصد گردشگران زیادی جهت خرید مایحتاج باغی و دامی است.
علاوه بر موارد فوق شهرستان رابر یکی از نقاط بسیار زیبای کشور در تولید گیاهان دارویی است که بالغ بر 500 گونه گیاه دارویی شناخته شده که از نظر کیفیت رتبه اول کشور را دارد و قطب تولید عرقیجات ،گیاهان دارویی و اسانس ارگانیک آن ها می باشد.
از آنجا که شهرستان رابُر دارای ذخایر طبیعی بکر فراوانی است و بصورت عام، این شهرستان را با طبیعت و محصولات طبیعی اش می‌شناسند شناخت منابع طبیعی و گیاهان دارویی بسیار غنی و ارزشمند آن چشم دل هر بیننده ای را می نوازد.
ویژگیها و شاخص های جغرافیایی:
شهرستان رابر در جنوب غربی استان و با مساحتی برابر با 1852 کیلومتر مترمربع ، یک درصد مساحت کل آن را به خود اختصاص داده است . از نظر توپوگرافی دارای وضعیت کوهستانی و کوهپایه ای بوده و بیشترین ارتفاع از سطح دریا آن برابر با 4520 متر مربوط به نواحی شمالی شهرستان و کمترین ارتفاع 1690 متر در نواحی جنوبی می باشد.
از نظر تقسیمات سیاسی دارای دو بخش ، چهار دهستان و 136 آبادی دارای سکنه بوده و در مجموع 35000 نفر جمعیت دارد که 34 درصد در نقاط شهری و 66 درصد در نقاط روستایی ساکن هستند.
این شهرستان با تقدیم بیش از 350 شهید دفاع مقدس به نسبت جمعیت مقام برتر را در کشور به خود اختصاص داده است.
شهرستان رابر با وجود اراضی مستعد کشاورزی ومراتع غنی در تولیدمحصولات کشاورزی ،عسل و ....از نظر کمی وکیفی رتبه آول استان را دارد. مهم ترین محصولات زراعی شهرستان شامل: گندم ،جو،یونجه ،حبوبات وآفتابگردان وعمده ترین محصولات باغی شهرستان عبارتنداز:گردو،بادام،سیب،زردآلو وگیلاس می باشد.
قابلیت ها و پتانسیلهای شهرستان:

 • برخورداری از معادن غنی مس از جمله معدن مس ، معدن مس بندرهنزا ،معدن مس لنگر و معادن شن و ماسه، معدن کرومیت واقع در جنوب شهرستان

 • مزیت نسبی  جهت پرورش دام و گسترش دامپروری

 • مزیت نسبی در تولید عسل ،رتبه اول استان هم از لحاظ کمی و هم کیفی در تولید عسل

 • تنوع آب و هوایی و شرایط مناسب اقلیمی برای تولید محصولات گوناگون

 • مزیت نسبی در تولید انرژی خورشیدی و بادی

 • مزیت نسبی در ایجاد طرح های گردشگری و توریستی و توسعه اکوتوریسم

 • وجود منطقه شکارممنوع انجرک و منطقه حفاظت شده لنگر

 • مزیت نسبی درتولید و توسعه کشت گیاهان دارویی

 • وجود منابع آبهای سطحی فراوان شامل چشمه ها ، رودخانه صفا ، رودخانه رابر و هلیل رود

 • حاصلخیز و مناسب بودن خاک منطقه جهت رویش رستن ها

 • وجود پوشش گیاهی و ذخیره گاه های جنگلی مانند منطقه گلوچار و لنگر

وجود نیروی انسانی مستعد ، دارای ضریب هوشی بالاتر از متوسط استان

 

جاذبه های طبیعی گردشگری

 آبشار آبسر
آبشار آبسر از ارتفاعات بحر آسمان سرچشمه می‌گیرد و در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی رابر فرو می‌ریزد. ارتفاع این آبشار زیبا به ۲۵ متر می‌رسد. فاصله آبشار تا روستای سید مرتضی در حدود ۷ کیلومتر است. دسترسی به آبسر از طریق جاده‌ی رابر-هنزاء-جیرفت، جاده‌ی فرعی امامزاده سید مرتضی ممکن است.
با توجه به ارتفاع آبشار و سکوت منطقه صدای ریزش آب شور خاصی به فضا می‌بخشد. سقوط آب بر دیواره‌های سنگی، جریان یافتن در میان سنگ‌ها و رسیدن به خزه‌ها و گیاهان در طول مسیر تصویر بکر و زیبایی را در استان کرمان رقم زده است.
آبشار چِهرِن
روستای چِهرِن یکی از مناطق زیبا و بکر رابر است که ییلاق بخشی از جمعیت عشایر منطقه است. چهرن چون دیگر نقاط این منطقه پوشیده از درختان گردو، زردآلو، صنوبر و نیز چمنزار، چشمه و مسیر رودخانه است. در ۲ کیلومتری شمال روستا رودخانه‌ای جریان دارد که از ارتفاعات لاله‌زار سرچشمه می‌گیرد. رسیدن به آبشار چهرن نیازمند حدود یک کیلومتر پیاده‌روی در مسیر رودخانه است. این مسیر پوشیده از درختان اورس، کهکم، نسترن وحشی، گارچی و درمنه است. بعد ازین مسافت آبشار چهرن در میانه‌ی تنگه‌‌ای رخ می‌نماید. بلندی این آبشار به ۱۲ متر می‌رسد. در بالای این آبشار، آبشار کوچک‌تری با حدود ۳ متر ارتفاع فرو می‌ریزد. سرسبزی و طراوت بخش میانی دو آبشار، احساس غیر قابل وصفی را برای هر بیننده‌ای به ارمغان می‌آورد.
 
 بُندرِ هَنزاء
در حدود ۳۰ کلومتری شرق شهر رابر و در حوالی مرز شهرستان جیرفت، بخش هنزاء در حاشیه رودخانه‌ای به‌همین نام گردشگران را به‌خود می‌خواند. علاوه بر انبوه درختان سردسیری و گردوهای تنومند، کوچه-باغ‌های شیب‌دار این بخش از شهرستان رابر فضای دل‌انگیزی برای گشت‌و‌گذار ایجاد کرده است.
رودخانه‌ی دائمی هنزاء در میان روستا جاری است. در گذشته تعدادی آسیاب‌ آبی در مسیر رود وجود داشته که متاسفانه اثری از آن‌ها باقی نمانده است.
طبیعت زیبای بُندرِ هنزاء میزبان خیل گردشگرانی است که از گرمای تابستان به این منطقه‌ی ییلاقی پناه می‌آورند. در این منطقه اقامت‌گاه‌هایی برای مسافران در نظر گرفته شده‌است. تخت سرتشتک، یکی از بکرترین جاذبه‌های طبیعی منطقه، نیز در حدود ۱۲ کیلومتری بندر هنزاء واقع شده است.
 تخت سرتشتک
تخت سرتشتک در ۱۲ کیلومتری بُندرِ هنزاء و در حدود ۴۰ کیلومتری شهر رابر واقع شده است. سرزمینی هموار با پستی و بلندی‌های ملایم، پوشیده از چمنزار، برکه‌های کوچک و چشمه‌های روان که بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. تخت سرتشتک یکی از بکرترین جاذبه‌های طبیعی منطقه است.
تخت سرتشتک منطقه‌ای دیدنی است که به دلیل ارتفاع زیاد و شرایط جوی، بیشتر طول سال خالی از سکنه است. به‌دلیل سردی هوا درختی در آن نمی‌روید اما سرتاسر آن‌را بوته‌زار و چمنزار فراگرفته است. با قرار گرفتن در نقاط بلند این منطقه که مابین شهرستان‌های رابر و جیرفت قرار گرفته است می‌توان قله‌های بلند استان از جمله لاله‌زار و کوه‌ هزار را تشخیص داد.
این منطقه از اردیبهشت ماه هر سال میزبان عشایر شهرستان‌های جنوبی کرمان است. سیاه چادرهای عشایری، بوی آتش و جست‌و‌خیز گوسفندان تا اواخر تابستان تخت سرتشتک را به یکی از دیدنی‌ترین نقاط استان کرمان تبدیل می‌کند.

دره عشق‌آباد
در شمال رابر و در دامنه جنوب غربی رشته‌کوه لاله‌زار، دره‌ای سرسبز با شیبی ملایم وجود دارد که عشق‌آباد نام دارد. جریان آب، درختان گردو در پایین‌دست و عطر پونه، درمنه و آلاله در بالا‌دست آرامش و دل‌ربایی طبیعت را شگفت نمایان ساخته‌است.
در پایین‌دست دره تفریح‌گاه وسیعی در میان درختان گردو و چمنزار وجود دارد. خنکای آب چشمهْ عسلی در این محل زبانزد است. تپه‌های اطراف نیز پوشیده از سنگ‌واره‌های دریایی است. در عمق دره سقوط آب خنک و زلالِ قله‌های لاله‌زار بر دیواره‌های سنگی، آبشاری دیدنی را به پدید آورده است. فرو ریختن آب و جریان یافتنش در میان انبوه پونه‌های کناره‌های رود تا رسیدن به خزه‌های سرسبز پایین‌دست فضای شورانگیزی را به تصویر می‌کشد.
چشمه عروس
چشمهْ ‌عروس در ۳ ‌کیلومتری شمال غرب رابر قرار دارد و از مشهورترین تفریح‌گاه‌های منطقه است. این ناحیه‌ی سرسبز پوشیده از درختان گردو، میوه، صنوبر و نسترن وحشی است و در حاشیه‌ی رودی به همین نام قرار گرفته است. جوشش چشمه‌های متعدد در حواشی رود زیبایی منطقه را دو چندان کرده است.
در میان باغ‌های پی‌در‌پی و متصل با انبوه درختان که ره‌گذر را مسحور زیبایی طبیعت می‌کنند، تعدادی چنار کهن‌سال قد برافراشته‌اند تا گردشگران را به قدم نهادن در میان انبوه درختان چشمه عروس فراخوانند.
با توجه به نزدیکی چشمه عروس به شهر رابر و هوای مطبوعی که دارد، در تمام فصول سال محل تفریح گردش‌گران منطقه، کرمان و استان‌های همجوار است.
 
گلی هوک منطقه سرمشک
در بخش شرقی رابر دره‌ای به‌نام گلی هوک واقع شده است. جایی که جریان آب رودخانه‌ی سرمشک دیواره‌های سنگیِ سخت و بلند را فرسوده و دره‌ای باریک را پدید آورده است. این دره بلند حدود ۲ کیلومتر در شیب سنگی دامنه کوه ادامه دارد و عمق آن در نقاطی به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد.
در بخش بالایی دره، فاصله دیواره‌ها بیشتر است و در میانه، دیواره‌ها نزدیک شده‌اند که در منظر گردش‌گران دره‌ای باریک را به تصویر می‌کشند. پوشش دامنه را درختان اورس و کهکم پر کرده‌اند. چشمه‌ای به‌نام چشمه بد ذات سرچشمه آب رودخانه است.
آبشارهای مسیر رودخانه و حضور پرندگان و خزندگان هر دوست‌دار طبیعتی را به‌این منطقه فرا می‌خواند
به گفته بعضی از ساکنان قدیمی سرمشک به خاطر همین آب و هوا و درختان میوه سردسیری و بوی خوش همچون مشک، به سردمشک تغییر نام پیداکرده که امروزه بنام سرمشک معروف است
دره گلوگازر
یا  گلوی دختران  در فاصله 6 کیلومتری  جنوب  غربی هنزا  می باشد در جاده فرعی روستای کنگری  بعد از رسیدن به اخرین روستا که همان روستای گلوگازر می باشد در امتداد مسیر رودخانه به این دره زیبا می رسیم . دره ای منحصر به فرد و زیبا  با دیواره های بلند و ابشارها و دهانه های تنگ که شباهت زیادی به دره راگه رفسنجان دارد و دامنه کوهها از درختان اورس و بنه پوشیده شده است. بجز وجود دو صخره در میانه راه پیمودن دره آسان و نهایت دو ساعت می باشد. دلیل نام نهادن این دره به گلوی دختران شباهت گلوگاه و سفیدی گلوی دختران می باشد که به خاطر زیبایی چنین اسمی دارد همچنین در قدیم برای پنهان شدن دختران از دست راهزنان و غارتگران نیز کاربرد داشته است .
 گلی اسکر:
گِلی اِسکِر یکی از منطقه های گردشی روستای اِسکِر در شهرستان رابر از توابع کرمان هست که دارای آب و هوای خنک در تابستان و سرد و مرطوب در زمستان هست. این منطقه دارای باغ ها و درختان گردو بسیار زیادی ست که در جوار رودخانه ای که از آب شدن برف روی کوه های اطراف در اینجا جریان یافته قرار دارند و با سایه های وسیعی که بر این منطقه انداخته اند محیط بسیار عالی رو برای طبیعت گردی فراهم آورده اند.در امتداد رودخانه پر است از بوته های پونه که عطر و بویی عالی رو به این فضا دادن و در انتهای اون سدی قرار داره که با جمع شدن آب پشت اون دریاچه ای زیبا تشکیل شده و پشت سد هم استخر کوچکی قرار داره که پراز گلهای آبزی زیباست.این منطقه به دلیل آب و هوای خیلی خوبی که داره مورد توجه عشایر هست و در محدوده آن بسیاری از چادرهای سیاه عشایر رو خواهید دید. دسترسی به این مکان کمی سخت است زیرا باید از فرعی خاکی که پر از پیچ و خم است و عرض کمی هم دارد با شیب زیاد به پایین کوه بروید تا به این منطقه برسید.
شکارگاه رابر
سنگ نوشته واقع در منطقه عشق آباد (در ارتفاع چهار هزار متری کوه شاه)که بیانگر وجود شکار فراوان و عصر شکار در دوران خود بوده است.
متن سنگ نگاره تخت شاهزاده در کوه شاه
 الدوله فرمانفرما سالی یک مرتبه تشریف به شکار می آورند بکوه شاه در سنه 1305 تشریف آوردند و امسال بهروزبادتر از همه سال شکار کردند و از آن جمله در یک کمین پنج قوچ هفت سال با تفنگ مارتین زدند و بنده حقیر نصرالله بیگ تفنگ دار لاله زاری که قوروقچی این شکارگاه هستم فرمودند که این تفضیل را بر این سنگ بیادگار بنگار که حکام بعد به کرمان تشریف می آورند و هر یک عامل شکار باشند و به این کوه تشریف می آورند و بدانند ما هم از مستان این می بوده ایم)
روستای ننیز:
این روستا دارای پوشش گیاهی سرسبز و چشمه سارهای فراوان می باشد، شامل میوه های سیب و گردو و آلبالو و بادام و هلو و... می باشد همچنین دارای سد خاکی شهید حاج علی ژاله، باغات و چمنزارهای بکر و... اشاره نمود که به زیبایی این روستا افزوده است
این روستا را بیشتر در ایام محرم میشناسند به دلیل ارادت خواص این روستا به سرور و سالار شهیدان امام حسین که یکی از بزرگترین و باشکوه ترین تغزیه خوانی ها در آن اتفاق می افتد که هرساله عده ای زیاد از روستا و شهر های اطراف برای دیدن این مراسم به آنجا سفر می کنند .
 
باغات باقرآباد سیه بنوئیه:
دهستان سیه بنوئیه در شمال شهرستان رابُر واقع‌شده است. در شرق آن روستای شهیدپرور و نمونه گنجان و در غرب آن روستای ننیز علیا و در جنوب آن روستای گلینوئیه و در شمال آن کوه لاله‌زار (کوه شاه) قرارگرفته است.این دهستان که در میان کوه‌ها محصورشده است، منظره‌ای بسیار زیبا و دیدنی دارد و خانه‌های آن به‌صورت پلکانی قرارگرفته‌اند.
نام سیه بنوئیه را بدین منظور نام‌گذاری نموده‌اند که در تپه‌های بالای آبادی سیاه می‌باشند و چون این تپه‌ها در انتها و آخر دهستان قرارگرفته‌اند به سیه بنوئیه که چیزی که ته و آخرش سیاه می‌باشد معروف شده است. بعضی دیگر عقیده دارند که این منطقه پوشیده از درختان تنومند بنه بوده است و چون تنه ضخیم این درختان سیاه‌رنگ بوده نام سیه بنه بر این منطقه گذاشته‌اند که باگذشت زمان به سیه بنو ئیه معروف شده است و نام ساگنو نیز عامیانه ورد زبان‌ها می‌باشد.مناطق دیدنی این دهستان عبارت‌اند از:
باقرآباد، توت 400 ساله، باب کهن، بنه سبز، چهرن، اشکان، قلعه دیلم، تگرکوب، غار مممود شاه، ده اشکان، بندر سیه بنوئیه (دیزنگماه) و آبشارهای دیموئیه که هر کدام از لحاظ زیبایی بی‌نظیر می‌باشند.

دهستان سیه بنوئیه
دهستان سیه‌بنوئیه در حدود ۸ کیلومتری شمال شهر رابر واقع شده است. خانه‌های پلکانی این منطقه که در کوهستان محصور شده‌ به‌ آن جاذبه‌ی بصری خاصی بخشیده است. سفر به سیه‌بنوئیه با داشتن گردشگاه‌هایی چون آبشار چهرن، باقرآباد، قلعه دیلم و غار محمود‌شاه خالی از لطف نخواهد بود.
سیه‌بنوئیه که در گویش محلی ساگُنو خوانده می‌شود، در گذشته ییلاق عشایر کوچ‌رو بوده است که از شهرستان جیرفت برای قشلاق استفاده می‌کرده‌اند. با توجه به‌این‌که کوه‌شاه برفراز این روستا قد برافراشته، در فصل زمستان سراسر منطقه پوشیده از برف است.
 دهستان جواران
جواران یکی ازدهستان های حومه شهرستان رابر ودر فاصله ی ۱۲کیلومتری از شهر رابر ودر دامنه ی کوه ماران (یکی از رشته کوهای شرقی کوه شاه)قرار دارد همچنین رود خانه ای به همین نام باانشعاب از کوهای شمالی (سرشاخه های رود هلیل)وجود دارد که این رود باعث ابادانی ورونق کشاورزی شده است وجود قنات ها وچشمه های گوناگون باعث تعادل اب وهوا ومفرح بودن وپوشش گیاهی متفاوت شده است . آب وهوای جواران در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد تا معتدل است .رودخانه های دائمی سید مرتضی ,هلیل رود ,رابر و گردون از ارتفاعات جنوب وجنوب شرق این دهستان سرچشمه میگیرند.
غار شنبه سرغوی ،آبشار رضویه باب گلوئیه جواران از جاذبه های گردشگری این دهستان است .
 
روستای ننوک:
روستای ننوک از پر آب‌ترین روستاهای شهرستان رابر است به طوری که تعداد قابل توجهی از روستاها را تحت پوشش قرار میدهد.برای مثال سد بزرگ شهید ژاله ننیز از روستای ننوک تغذیه می‌شود. با بررسی بیشتر متوجه خواهید شد که سرچشمه اصلی هلیل رود بزرگ و باستانی روستای ننوک * کوه شاه * است.
ننوک با داشتن مناطق گردشگری چون : آبشار عشق آباد ، گردو در کار، چشمه عسلی، چمن تگرگی و جزو روستاهای هدف گردشگری استان قرار دارد.
گردو دره کار
در بالای ده دیوان رابر رشته کوه لاله زار چندین درخت گردوی کهنسال با تنه های بسیار قطور وجود داردکه ریشه های انها در هم تنیده شده ومکانی است بسیار زیبا که ارمیدن زیر سایه ان درختان بسیار لذت بخش است.
  
روستای چهرن رابر
یکی از مناطق زیبا و بکراین شهرستان می باشد . منطقه ییلاقی چهرن در دره ای خوش آب و هوا واقع شده است، یکی از زیباترین و ییلاقی ترین روستاهای رابر است که وجود باغ ها و زمین های کشاورزی و نیز رودخانه ای که در آن جریان دارد چهره این روستا را از سایر روستاها متمایز کرده است .گشت بهاری در کوچه باغ های سرشار از آرامش این روستا غبار خستگی را از تن آنی می زداید. که چون دیگر نقاط این منطقه پوشیده از درختان گردو، زردآلو، صنوبر و نیز چشمه و چمنزار و مسیر رودخانه است.
روستایی است که ییلاق بخشی از جمعیت عشایر این شهر می‌باشد. در فاصله‌ای کم‌تر از دو کیلومتر و در بخش شمالی این روستا، مسیر رودخانه‌ای وجود دارد که آب آن از ارتفاعات لاله‌زار می‌آید. پس از حدود هزار متر پیاده روی در سمت راست، تنگه‌ی کوچکی وجود دارد که صدا و تصویر آبشار چهرن را نمایان می‌سازدسرچشمه یکی از اصلیترین سر شاخه های هلیل رود است .
روستای تذرج:
این روستا به دلیل آب و هوای سردسیری و نزدیکی به کوههای لاله زار دارای رودخانه های پرآبی میباشد و بخش زیادی از آب شهرستان رابر را تعمین میکند. این روستا یکی از زیباترین روستاهای شهرستان رابر و استان کرمان میباشد که بسیار سرسبز و بکر است . از نظر علمی این روستا به مهد علم و ادب معروف است و اساتید و نوابغ زیادی در سراسر دنیا از امریکا تا اروپا دارد ، درخت گردو در این روستا از بیشترین محبوبیت برخوردار است و از مرغوبترین محصولات گردو در کشور به شمار می آید.
چشمه عروس:
چشمه عروس درسه کیلومتری شمال شهر رابر و نزدیک رودخانه رابر قرار دارد .در اطراف چشمه باغهای فراوان میوه و سپیدار وجود دارند که زیبایی این منطقه را دو چندان کرده اند و با رفتن به این منطقه از طبیعت بکر و زیبای آن لذت ببرید.
موسی آباد:
این روستا در یک کیلومتری شمال رابر قرار دارد و بافت کاملاً نوساز دارد. به دلیل آب و هوای معتدل و کوهستانی به منطقه ای ویلانشین و تفریحی تبدیل شده‌است.این روستا به دلیل مجاورت با سد زیبای ننیز،چشمه عروس ،رودخانه رابر،کوه شاه و فاصله بسیار نزدیک به شهر رابر از نقاط گردشگری و زیبای شهرستان رابر میباشد.
آبادی اشکان:
دره ایی واقع در شش کیلومتری شمال روستای سیه بنوئیه و در ارتفاعات 2600 متری واقع شده است این روستا مملو از درختان گردو و رودخانه پرآب می باشد. اشکان مربوط به زمان اشکانیان بوده و دارای آثار باستانی نیز می باشد.
 
منطقه آبدر :این منطقه دره ایی واقع در شمال سیه بنوئیه به فاصله 7 کیلومتری بوده و از مراتع بسیار سرسبز و چشمه های فراوان برخوردار می باشد

 

جاذبه های مذهبی

 شهید سلیمانی متولد روستای قنات ملک شهرستان رابر، یادگار ارزشمند و تربیت شده مکتب عاشورا بود که در دوران هشت سال دفاع مقدس با برخورداری از ایمان و اعتقاد راسخ به خداوند و بهره گیری از فکرخلاق و جوان به عنوان یکی از فرماندهان موفق در میدان رزم در عملیات‌های مختلف و به عنوان فرمانده لشکر کرمان فعالیت مستمر داشت.
حاج قاسم سلیمانی بعد از پایان جنگ هشت ساله برغم تحمل سختیهای فراوان همچنان در راه دفاع از اسلام و قرآن و مکتب عاشورا فعالیت نمود و با تولد داعش در جبهه مقاومت و مقابله با داعش به خوبی ایفای نقش کردند و با جانفشانی در سوریه و عراق به عنوان یکی از چهره‌های شاخص جهان اسلام مطرح شد.
قنات ملک روستای پدری شهید قاسم سلیمانی است و احترام بسیار او برای پدر و مادرش درعکس هایی که از ایشان در حضور پدر و مادر منتشر شده کاملا آشکار است. پدر و مادری که هر دو اهل قنات ملک و از طایفه سلیمانی هستند.
 حاج‌حسن، پدر قاسم سلیمانی است ‏که سال13۹۶ در ٩٥سالگی درگذشت. حاج حسن همه عمرش را در قنات ملک ماند. اهالی روستاهای منطقه حضور حاج‌حسن و همسرش را مایه برکت بسیاری برای منطقه می‌دانند. و همیشه مورد احترام مردم این منطقه بودند .
فاطمه سلیمانی، نام مادر سردار شهید قاسم سلیمانی است که ۱۵ فروردین ۱۳۰۲ در روستای قنات ملک متولد شد و ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ درگذشت.
شهید سلیمانی به عنوان فرمانده سپاه قدس خواب ارام را از دشمنان داخلی و خارجی ربوده بود تا آنجا که حتی نامش لرزه براندام دشمنان می انداخت.
هم‌اکنون جوانان کشوهای اسلامی به خصوص جوان عراق، سوریه، لبنان و ایران تحت تاثیر روحیات، افکار و رفتار این شهید قرار گرفته‌اند و این شهید بزرگوار در قلوب‌ مردم و جامعه به خصوص جوانان تاثیر عمیق گذاشته و از دل‌ها فراموش نخواهد شد.
امروز بیش از هرزمان دیگری جامعه و جوانان ما برای رسیدن به تمدن نوین اسلام و برافراشتن پرچم اسلامی نیاز به تربیت و الگو دارند، که شهید سلیمانی یکی از این الگوها است.
این الگوی بی نظیر متولد روستای قنات ملک شهرستان رابر بود.بدیهی است که عاشقان و ارادتمندات ایشان جهت آشنایی بیشتر با فرهنگ مقاومت و عرض ارادت پس از زیارت مزار ایشان در گلزار شهدای کرمان ،به زادگاه وی سفر نموده وبر سر مزار والدینش فاتحه ای قرائت کنند.
تا کنون درخواست های زیادی مبنی بر سفر به روستای قنات ملک از سوی مسئولین وارادتمندان به آن شهید والامقام از کشورهای اسلامی دریافت گردیده ،که ضرورت سرمایه گذاری بیشتر در بخش گردشگری شهرستان را روشن می نماید.
اما وظیفه ما ادای دین به این شهید بزرگوار با اشاعه فرهنگ مقاومت است،که بخش مهمی از آن با مطالعه زندگی گذشته وی در روستا وشناساندن فرهنگ والای عشایر محقق خواهد گردید.
پیش بینی می گردد،پس از ریشه کنی ویروس کرونا و خروج از رکود سهمگین بخش گردشگری که کل جهان را درگیر خود کرده است،سیل عاشقان و ارادتمندان شهید حاج قاسم سلیمانی پس از کرمان وارد شهرستان رابر،خواهند شد.و از زادگاه وروستای آن عزیز دیدن خواهند کرد.
شاهزاده سید ابوالقاسم
بنایی متعلق به دوران قاجاریه در روستای لنگر درحدود ۶ کیلومتری جنوب شهر رابر مدفن سید ابوالقاسم علی‌بن حسین‌بن محمدأبی جعفر‌بن علی‌أبی الحسن السیرجانی‌ابن ابراهیم المجاب‌بن محمد العابد‌بن امام موسی الکاظم است. این سید جلیل القدر از بزرگان سادات کرمان به‌شمار می‌آید. وی نواده اما‌زاده علی‌ است که در سیرجان مدفون است.
جد ایشان سید محمد أبوجعفر در روستای کاظم‌آباد سیرجان دارای بارگاه است. این سادات بالغ بر سه قرن عهده‌دار امور شرعی و مشعل‌داران هدایت مردم منطقه بوده‌اند. اما‌م‌زاده سید ابوالقاسم از عرفای عظیم الشأن بوده است و بر طبق اسناد موجود در نیمه نخست قرن چهارم هجری قمری وفات یافته است.
امام‌زاده سید عبدالله
در روستای سرغشک در ۸ کیلومتری جنوب شرق رابر زیارت‌گاهی وجود دارد که مدفن حضرت سید‌عبدالله‌بن محمد‌ الحایری‌بن ابراهیم المجاب‌بن محمد العابد‌بن موسی کاظم است. وی از شهدای به‌نام اهل بیت به‌شمار می‌آید. برادر ایشان سید محمد ابوالغیث در شهرستان ارزوئیه و برادرزاده وی امام زاده سید‌علی موسی در شهرستان بافت مدفون هستند.
جملگی در قیام سید‌ محمد حسنی (مدفون در بردسیر) شرکت می‌کنند. قیام شکست می‌خورد و خوارج رهبر قیام را به‌دار می‌آویزند. همراهان پس از پراکنده شدن تحت تعقیب خوارج قرار می‌گیرند و یکی پس از دیگری به ‌شهادت می‌رسند. سید عبدالله به روستای سرغشک پناه می‌آورد اما در نهایت جاسوسان او را نیز به شهادت می‌رسانند.
 
امام‌زاده سید مرتضی
روستای سید مرتضی در ۲۰ کیلومتری جنوب شرق رابر مدفن مردی از اولیاء‌الله است. متأسفانه شجره‌نامه ایشان در دسترس نیست. اهالی رابر ایشان را از اولاد امام موسی‌بن‌جعفر می‌دانند. برخی نیز وی را امام‌زاده احمد ملقب به سید مرتضی دانسته‌اند. در کنار قبر وی قبر دیگری منسوب به سلطان سید محمود، فرزند ایشان، وجود دارد.
بنای قدیمی این زیارت‌گاه متعلق به قرن هشتم هجری قمری است که امروزه در لابه‌لای بنای جدید مستور شده‌است. قدمت بنا و ارادت مردم به سید مرتضی در وقف‌نامه‌های قدیمی مشهود است و اصالت ایشان را به‌عنوان منتسبان به اهل بیت تأیید می‌کند.
 
امام‌زاده شاه مرتضی
در نزدیکی روستای اسلام‌آباد در حدود ۱۲ کیلومتری شرق شهر رابر، بارگاهی وجود دارد که مدفن سیدمرتضی بن حمزه‌بن طالب‌بن محمّدرضا ابی‌طالب بن قاسم‌بن ابی‌طالب زید‌بن ابی العز محمّد‌بن ابی‌الحسین طاهر‌بن ابی الحسن علی‌بن ابی‌جعفر محمد‌بن علی‌بن ابراهیم المجاب‌بن محمّد العابد‌بن امام موسی کاظم است.
بقعه قدیمی و متعلق به اواخر دوره قاجاریه است. بنا شامل ایوان، گنبد و ضریح است. یکی از اجداد وی، سید محمدرضا، در روستای هنزاء و جد دیگر ایشان، ابوطاهر زید، در شهر راین مدفون هستند. به احتمال زیاد ایشان در دهه اول قرن هفتم هجری قمری درگذشته‌اند.
  
امامزاده میرمحمدرضا ابوطالب
در شهر هنزاء مدفن مطهری‌ست منسوب به امام‌زاده میرمحمد ابوطالب که نزد اهالی به میر ابوطالب معروف است. میرابوطالب رضابن قاسم‌بن ابی‌طاهر زید النقیب‌بن ابی‌العز محمّد‌بن ابی‌الحسین طاهر‌بن علی‌بن ابی‌جعفر محمّد‌بن علی‌بن ابراهیم المجاب‌بن محمّد العابد‌بن امام موسی کاظم نسب ایشان است. وی نواده‌ی امامزاده سید علی (مدفون در سیرجان) است.
این سید شریف از بزرگان سادات موسوی کرمان است. جد میر محمد ابوطالب در شهر راین مدفون است که به‌ نام امام‌زاده زید مشهور است. امام فخر رازی از علمای بزرگ و متوفای۶۰۶ هجری قمری ضمن بیان نسب وی، از او به نیکی یاد می‌کند و می‌نویسد: «ابوطالب زید از نقباء برجسته سیرجان کرمان بوده است
از مناطق دیدنی این شهرستان  می‌توان به چشمه عروس ، غارمموشا وآبشارهای دیمموئیه وپسله ودرخت توت ۴۰۰ساله و روستای پلکانی سیه بنوئیه ، بندر سیه بنوئیه، قله ی دیمموئیه ودرختان زیبای گردو در دیزنگماه(دیزما) گردو درکار(قدیمی ترین گردوهای جهان)، روستای انجرک ، روستاهای زیبای اسکر (گلی اسکر), عشق اباد,دارنجان، تذرج, جواران, گنجان ،قدرودخانه و بنه سوخته ، و گرموئیه، عشق آباد اسکردر شمال غرب شهرستان، تخت سرتشتک،بندر هنزا،چق چق،چشمه عسلی،چهرن شمال رابر، امامزاده سید مرتضی (فرزند بزرگ امام موسی بن الجعفر) شرق شهرستان، امامزاده سیدخشنام ، پیرخشنام ،تخت شاهزاده کوشا، گردودره کار شمال غرب رابر ، تنگل هونی، تنگ کررو جنوب رابر، آبشارگرموئیه، آبسر، باغ رفعت الدوله،قلعه شهر،تپه باستانی تل کوشک، تاج آباد ، ده فیروز، آبدر اشکان تل کوشک : با پیشینه بیش از ۲۵۰۰ سال که در جنوب شهر رابر وجود دارد  را اشاره کرد.
 

محصولات طبیعی،باغی و خشکبار

 شهرستان رابر با توجه به موقعیت جغرافیایی کوهستانی و نعمت بی نظیر مراتع و همچنین محل ییلاق ایل های بزرگ جنوب کشور ،تولید کننده بزرگ محصولات ارگانیک عشایری و طبیعی نظیر:روغن،کره،کشک و دیگر محصولات لبنی درجه یک می باشد که برای خرید آنها مسافران در روزهای تعطیل در فروشگاههای عرضه این محصولات صف می کشند.
-عسل طبیعی رابر که از گیاهان معطر کوهستان تولید می گردد،از بالاترین عیار در سطح جهانی برخوردار است.
-با توجه به آب و هوای کوهستانی منطقه ،شهرستان رابر از بزرگترین تولید کنندگان گردوی کشور است که بخشی از آن صادر می گردد.از جمله دیگر محصولات و سوغاتی های شهرستان رابر،میوه های سردسیری در تابستان و بادام و خشکبار می باشد.
 

گیاهان دارویی

 رابر دارای آب و هوایی نسبتا سرد و معتدل با میانگین دمای سالانه 15درجه سانتی گراد ومیانگین بارندگی سالانه 320میلی متر می باشد و در ارتفاع 4350متر ،کوه ماران به ارتفاع 3400متر ،کوه طلاولق به ارتفاع 2780متر ،کوه باغ شاه به ارتفاع 2723متر ،کوه سیه بنوئیه به ارتفاع 3055متر و ...می باشد.به دلیل آب و هوای مناسب و حاصل خیزی خاک،موجب رشد و مرغوبیت گیاهان مختلف به خصوص گیاهان دارویی شده است.
از جمله این گیاهان میتوان به :زیره کرمانی،اشترک، زول، انغوزه، گارچی، جاشیر، زرشک، ارس، درمنه کوهی،بومادران،کاسنی،کنگر صحرایی،کرقیح،بابا آدم،درمنه،ازمک،هویج وحشی ،خاکشیر، سنجد، پونه، کلپوره، کاکوتی،آلاله کوهی،پونه سنبله ای،سریش ایرانی،پنیرک،شیرین بیان،خارشتر ایرانی،یونجه،اکلیل الملک، تلخ بیان، شبدر سفید،بارهنگ ،ترشک،ریواس،خرفه،اسپند،بادام عاجی،بادام کوهی،رز سفید،گل محمدی،توت روباهی،سیزاب آبی،خوشک،گوش موش،گزنه و...نام برد.
 
هم اکنون کارخانه بزرگ گیاهان دارویی بهار هونی در حال راه اندازی می باشد.وکارگاه های کوچک تولید عرق و عصاره وبسته بندی گیاهان دارویی ارگانیک در سطح شهرستان فعال است.
 

صنایع دستی
 

  صنایع دستی اصلی ترین سند هویت تاریخی ملت هاست چرا که بخشی از میراث فرهنگی ماست. نسل امروزی ما بایدبداند که از چه پشتوانه فنی ، تکنیکی و هنری برخوردار بوده است تا به راحتی خود را در هجمه فرهنگی غربیها نبازد و دل به ارزش های بیهوده آنان نبندد.
در چنین شرایطی توسعه صنایع دستی به مثابه جزء جدایی ناپذیر اقتصاد روستایی در منطقه با جذابیت های فراوان گردشگری و شمار قابل توجه گردشگرانی است که چشم انداز بسیار امیدبخش را در جهت رشد اجتماعی و رونق اقتصادی منطقه و افزودن بر ظرفیت های اشتغال زایی آن دربرابر برنامه ریزان ومدیران اجرایی کشور می گشاید.
نام برخی از صنایع دستی و هنری روستاهای شهرستان رابر در جدول ذیل آمده است.
 
نام رشته های دایر در شهرستان رابر
گلیم بافی فرش بافی جاجیم بافی منبت چوب   صنایع دستی تکمیلی و تلفیقی طراحی سنتی نقاشی ایرانی (مینیاتور) سفالگری   قلاب بافی   خراطی چوب عروسک محلی ورشو سازی مسگری    حجاری سنگ رنگرزی سنتی تراش سنگهای نیمه قیمتی چاقو سازی البسه محلی    نمد مالی قلاب بافی نقاشی روی پارچه نوار بافی آیینه کاری   پلاس بافی زیلو بافی-   حصیر بافی- صنایع دستی عشایری-   مفرشو(کیسه قندی) دوزی   مالنگدان بافی(کیسه نگهداری کشک)-بافتن   سفره ورکش(برای آویزان کردن سفره نانی)-   زیور آلات سنتی- سیاه چادر بافی   چغ بافی     سبد بافی ریسمان بافی سفره بافی
توجیه اقتصادی سرمایه گذاری در بخش گردشگری شهرستان رابر
1 جاذبه های طبیعی ، دامی و کشاورزی : با توجه به آب و هوای کوهستانی و طبیعت بکر خدادادی شهرستان رابر در دل کویر ،قبل از شیوع بیماری کرونا شهرستان رابر پذیرای بیش از ده هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی بوده است.
علاوه بر جاذبه های طبیعی شهرستان ،خرید محصولات ارگانیک کشاورزی و دامی و گیاهان دارویی سالانه تعداد زیادی از گردشگران را به سوی بازار محصولات طبیعی و محصولات باغی شهرستان رابر سوق می دهد.
   و همچنین گیاهان دارویی رابر با توجه به آب و هوا و اقلیم شهرستان از کیفیت و عطر بسیار بالایی برخوردار هستند، این گیاهان دارویی از ابتدا بصورت خودرو در دشت ها و کوه ها و بیابان ها می رویید، و در این زمینه نیز سالانه گردشگران بسیار زیادی که گیاه را می شناسند و با خواص آن آشنایی دارند از سخاوت کوهستان و دامنه های اطراف این شهرستان بهره می بردند.
 
2 جاذبه های مذهبی :
با شهادت سردار سپهبد سلیمانی،شهرستان رابر،کانون توجه گردشگران مذهبی از ایران وسایر کشورهای محور مقاومت گردیده است.با توجه به مکاتبات و درخواست های فراوان علاقمندان خارجی و داخلی برای سفر به شهرستان رابر وروستای قنات ملک و قرائت فاتحه بر سر مقبره والدین شهید،پیش بینی می گردد،در دوران پسا کرونا تعداد 15الی 20هزار نفر مایل به سفر به شهرستان رابر باشند.و طبق پیشنهادات ارائه شده تا کنون شهرستان رابر و روستای قنات ملک مقصد گردشگران راهیان نور خواهد شد.
آستان مقدس زیارت سید مرتضی به همراه جاذبه های طبیعی که دارا می باشد سالانه زیارتگاه گردشگران مذهبی بسیاری می باشد و از زیارتگاههای  مردم آن منطقه می باشد این زیارتگاه با شکوه است و اطراف ان را درخت های بزرگ بنه پوشانده است .
 
 
 


منبع : فرمانداری رابر


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را زنید
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲